- A Fedora -
a.k.a. "A Kalap"
Indy legemlékezetesebb ruhadarabja kétségkívül a gyűrött barna kalap (mondhassuk aztat fedorának is). A széles karimájú kalapok viselete nem újdonság a kalandfilmek világában. A kalandfilmek megjelenésével a „fehér felfedező” típusú szerepelők két fejfedő közül az egyiket mindenképpen hordták: vagy a trópusi sisakot, vagy a széles karimájú kalapot. A trópusi sisakot általában katonai eszközként alkalmazták, mint például a Gunga Din c. filmben, a nemezkalapot viszont gyakrabban láthattuk nem-katonai kalandfilmekben.
Egy jobb fajta „fosztogatós”
replika az Adventurebuilt
Hats-től.
|
A szafari kalapok használatát az 1930-as Tarzan filmekig vezethetjük vissza, de az 1950-es évek kalandjaiban is előfordultak, lásd a Salamon király kincsét és a Mogambot. Azonban az Indiana Jones kalap nem feltétlenül egy szabadtéri, extrém használatra tervezett fejfedő. Sokkal inkább egy olyan fedora, amit városias környezetben, szinte bármilyen ruhához lehet viselni. Tartsuk szem előtt azt is, hogy az 1930-as évek kalapjai, még az előkelőbb fajták is, nagyon igényesen lettek kialakítva és remekül ellenálltak még a tartósabb durva bánásmódnak is. A barna, „öltöztető” fedorát, mint kalandozókalapot pl. a Kína és Az inkák titka c. filmekben láthatjuk.
Herbert Johnsonnál már nincs Raiders
kalap, de még mindig kapható a
Végzet templomában és az Utolsó
Kereszteslovagban használt típus.
|
Természetesen ezt a kalapot választotta magának Indiana Jones, egy karakter, aki teljesen a régebbi kalandfilmek jellemein alapul. Az Elveszett frigyláda fosztogatói jelmeztervezője, Deborah Nadoolman azt mondta, hogy a fejfedőt a londoni Herbert Johnson kalapboltban találták, név szerint egy „Australian” /Ausztrál/ modellt. Egy kis szabás-varrás után a híres Indiana Jones fedora vált belőle. Más források szerint Harrison Ford bukkant rá a kalapra és rögtön fel is próbálta azt. No, de ne vesszünk el a részletekben, a lényeg, hogy az eredeti fedora a londoni Herbert Johnson kalapboltból származik.
A „fosztogatós” kalap kitűnik a szoros szalagjával, széles karimájával és viszonylag magas tetejével. A Végzet temploma forgatásakor már nem volt kapható ez a bizonyos modell, így Herbert Johnson a „Poet” /Költő/ típust ajánlotta helyette. Később ezt a fajtát használták az Utolsó kereszteslovagban is. A „Poet” keskenyebb és alacsonyabb tetejű, mint elődje, ellenben még ma is lehet kapni Herbert Johnsonéktól (megjegyzendő, hogy itt már nem nagyon lehet Indiana kalapot rendelni, vagyis én már nem találtam a katalógusukban - a szerk.).
Vannak pletykák arról is, hogy a Végzet templomában szerepelnek Stetson által készített replikák. Ezt senki nem erősítette meg, de az tény, hogy a kalap jelenetről jelenetre változik. A Kristálykoponya királyságában már az Adventurebilt cég által készített fejfedőt lehet látni, ahonnan a mai napig lehet - igen-igen borsos áron - ezt a változatot rendelni. Ha olcsóbb megoldást szeretnénk, és a flancos nyúl-, vagy hódszőr helyett megelégszünk a gyapjúval is, akkor ajánlott megnézni az Indiana Jones kalapok hivatalos oldalát.
|