- A revolver és a pisztolytáska -
A mai filmekben és az életben is, a félautomata pisztolyok minősülnek „trendinek”. A revolverek, más néven a forgótáras pisztolyok, bár még napjainkban is gyártják őket, de már közel sem olyan elterjedtek a katonai és rendőrségi szerveknél, mint öntöltő társaik. A századfordulónál azonban még a revolver volt a mindenünk. A cowboyoktól kezdve a brit katonákig mindenki forgótáras pisztolyt tartott magánál. Az első világháborúban jelentős fejlesztéseket végeztek ezeken a fegyvereken.
Egy 1917-es Webley MkVI.
|
Az Indiana Jones által használt revolver filmről filmre változott, sőt, bizonyos esetekben még jelenetről jelenetre is. A Fosztogatókban Indy egy Smith & Wesson Hand Ejector II –t hord magával. Ez a revolver .45 kaliberű, bemutatására az első világháború előtt pár évvel került sor. Általában 13-15 centi hosszú csővel gyártották, de a Fosztogatókban látott két variánsnak kb. 11 centisre fűrészelték a csövét. Ez a fegyver egyébként az 1985-ös A pilóta c. filmben is látható.
A Raven kocsmában játszódó jelenetben (és a Bantu Wind nevű részben is) Indy egy Browning HP félautomata pisztollyal látható. Ez a fegyver az 1930-as évek végi Európában volt népszerű.
Abban a pár képkockában, amelyben Indy a Végzet templomában fegyverrel a kézben látható, szintén a Smith & Wessont használja; bár vannak, akik szerint a kocsiból kipottyanó pisztoly már teljesen más. Szerintük az elejtett stukker egy Colt New Service M1917, szintén első világháborús revolver, de ez már erősen vita tárgyát képezi.
Az Utolsó kereszteslovagban Indy az amerikait angolra cseréli. Az a masszív pisztoly, amit ekkor szorongat, a híres Webley MkVI. A Webley revolvereket a 19. és 20. században széles körben használták. Amellett, hogy az angol gyarmati háborúk alatt ezek a fegyverek bejárták a Közép-Keletet, Afrikát és Indiát, még az első világháborúban is „részt vettek” Webley MkVI néven. A második világháborúban még annak ellenére is hasznosnak bizonyult a Hitler elleni küzdelemben, hogy hivatalosan túl nagynak és nehéznek nyilvánították, így nem nagyon alkalmazták oldalfegyverként.
Ezt a revolvert tehát felváltotta a kisebb, .38 kaliberű MkIV, de a MkVI még mindig pár katona és RAF pilóta kedvence maradt. Ez annak köszönhető, hogy könnyen ki lehetett cserélni a csövet a nagyobb erejű .45 ACP kaliberre, és a nácik által megszállt Franciaország felett repkedő angol pilóták szerettek volna valami komoly tűzerőt is maguk mellett tudni. Távolabbi célpontok ellen a pontatlansága miatt nem volt valami hatékony, de csak a Jóisten tudott azon segíteni, aki közelebbről kapott be egy Webley MkVI golyót.
A Webley pisztolyok sok filmbe bekerültek, főleg az angol gyarmatokon játszódó kalandokba, lásd Gunga Din, Khartoum, Lives of a Bengal Lancer, vagy A négy toll. A MkVI azonban vitathatatlanul Arábiai Lawrence oldalfegyvereként vált világhírűvé.
Az Utolsó kereszteslovagban Indy Webley-e nagyon finoman „változik”. Pár jelenetben a hagyományos MkVI látható, egyes részeknél azonban a kerekebb markolatú Webley-Green tűnik fel.
A Végzet templomában hasz- nált igazi Webley pisztolytáska.
|
Mindhárom pisztoly: a Smith & Wesson, a Webley és a Browning HP már túl vannak a 70. „életévükön” is, manapság gyűjtők és lőfegyver-rajongók próbálják beszerezni ezeket. Keserves munka lehet. Használható, vagy a tökéleteshez közeli állapotban lévő egyedeket pedig szinte lehetetlen találni.
Mellékesen megjegyezve: a pisztolytáska, amit Indy visel, hagyományos bőrfedeles táska, amely a 19. század végén, a 20. század elején igen népszerű volt az európai katonai szervek legénységénél. Viszonylag könnyű hasonlót találni, sok fegyverkereskedésben készítenek ilyen replikákat. Valószínűleg a Fosztogatókban látott darab saját készítésű volt, a Végzet templomában és az Utolsó kereszteslovagban használt fajták pedig eredeti brit Webley pisztolytáskák voltak. |